Základní a mateřská škola Želeč

Aktuality

Aktuální jídelníček
více
Projekt EDISON opět v naší škole
více
Výroční zpráva ZŠ 2017
více
Roční plánované akce školy
více
Třídní schůzky
více
Divadelní představení v MŠ
více
Termíny zájmových kroužků - říjen 2017
více
Zájmové kroužky – školní rok 2017 / 2018
více
Organizace školního roku 2017 / 2018
více
Základní informace o ZŠ
více
Rozvrhy hodin
více
Úspěch našich žáků na atletické olympiádě
více
Škola v přírodě
více

Jak rozesmát princeznu?

divadelní představení na podporu sdružení IMY

více na Obec Želeč

Rekonstrukce a přístavba Mateřské školy v Želči

více na Obec Želeč

Návštěva partnerské školy z Polska
více

 
Počasí v Želči

Meteoradar


Návštěvy

TOPlist

Naše aktivity

Úspěch našich žáků na atletické olympiádě

Úspěch našich žáků na atletické olympiáděVe středu 21. června 2017 se uskutečnila na Stadionu Míru v Táboře atletická olympiáda žáků 1. stupně základních škol. Naši školu reprezentoval osmnáctičlenný tým složený z žáků 1. - 5. ročníku.

V silné konkurenci městských škol se nám podařilo získat dvě zlaté (Viola Lišková - kriket, 3.ročnik; Vendula Mojžíšová – kriket, 2.ročník)  a dvě bronzové medaile (Robin Jelen - běh 50m; Daniel Kirilin – kriket, 2.ročník).

Ani ostatní soutěžící nezaháleli. Do celkového hodnocení týmů nasbírali 146 bodů, a tím získali 12. místo v celkovém bodování z jednatřiceti zúčastněných škol. Gratulujeme a děkujeme za pěknou reprezentaci naší školy i obce Želeč.


Škola v přírodě

Také v letošním roce žáci 3.- 5. ročníku vyjeli na Školu v přírodě do rekreačního střediska Želivka. Školy v přírodě se účastnilo celkem 40 žáků. V krásném, klidném prostředí Vysočiny jsme si užili sluníčka, přírody a společných výletů do okolí. V dopoledních hodinách děti vypracovávaly úkoly v rámci výuky. Odpoledne děti sportovaly a plnily úkoly do společné hry "Cesta za Želivským pokladem". Na společných výletech navštívily Sedlickou přehradu a město Želiv. Poslední večer jsme si opekli špekáčky a poseděli u ohně.

Dětem se Škola v přírodě líbila a už se těší na příští rok.

Škola v přírodě Škola v přírodě Škola v přírodě
     
Škola v přírodě Škola v přírodě Škola v přírodě
     
Škola v přírodě Škola v přírodě Škola v přírodě

 


Mladý zdravotník

Ve čtvrtek 18.5.2015 se v Táboře konalo okresní kolo soutěže hlídek „Mladý zdravotník“. Ze základní školy Želeč se zúčastnila dvě družstva. Obě si velmi dobře poradila s resuscitací, popálením, alergickou reakcí, velkým krvácením, obvazovou technikou i transportem raněných. Dále soutěžila v dopravních testech, která se hodnotila samostatně.

Družstvo ve složení: Daniel Kupka, Lucie Šídlová a Tereza Kostečková bylo oslabeno. To je neodradilo. Dokázali, že jsou týmovými hráči a vše zvládli, jako by byli v plném počtu. Obsadili čtvrté místo. Družstvo Martin Voborský, Ferdinand Palka, Jan Voborský, Kamila Kárníková a Jana Zetochová se umístnili na pátém místě.

Všem našim mladým zdravotníkům děkujeme za jejich úsilí a vzornou reprezentaci školy.

Mladý zdravotník Mladý zdravotník Mladý zdravotník Mladý zdravotník
       
Mladý zdravotník Mladý zdravotník Mladý zdravotník Mladý zdravotník

 


Projekt "Ovoce do škol"

V rámci Projektu Ovoce do škol proběhl na škole doprovodný program Ochutnávkový koš. V Ochutnávkovém koši byly různé druhy exotického ovoce, ale i běžné zeleniny. Během ochutnávky jsme si povídali o prospěšnosti konzumace ovoce a zeleniny. U některých druhů exotického ovoce jsme si říkali, kde se pěstuje, případně jak se vhodně připravuje.

Dětem se ochutnávka líbila a určitě si pochutnaly. 

V rámci projektu Ovoce do škol dostávají žáci pravidelně jednou za 14 dní různé druhy ovoce a zeleniny.

Projekt "Ovoce do škol" Projekt "Ovoce do škol" Projekt "Ovoce do škol"

 


Návštěva partnerské školy z Polska

V týdnu od 24.4. - 28.4.2017 jsme na naší škole přivítali osm studentek a tři pedagožky z Polska, z města Legionowo, které leží nedaleko Varšavy. Na této škole, oproti naší, studuje 600 žáků. Je zde 1.a 2. stupeň ZŠ a nižší gymnázium. 

Přijely na naše pozvání, abychom jim mohli oplatit setkání, které proběhlo v březnu loňského roku na jejich škole. 

Žákyně byly ubytovány v rodinách našich žáků. Účelem tohoto setkání bylo, aby si děti prověřily a uplatnily své znalosti angličtiny ve vzájemné komunikaci. A pokud se vyskytl nějaký problém, domluvili se polsky, protože polština je velice blízký jazyk tomu našemu.

V tomto týdnu se žákyně i pedagožky zapojily v dopoledních hodinách do výuky vlastivědy a angličtiny a dvou workshopů – HV a PV. My zase shlédli pěknou prezentaci o partnerské škole.

Paní učitelky navštívily i želečskou mateřskou školu a mohly tak porovnat úroveň jejich a naší MŠ.

Také jsme se snažili ukázat mnoho zajímavostí z našeho okolí. Navštívili jsme místní „Špejchar“, soběslavské náměstí a Kostel sv.Petra a Pavla i s přednáškou a nádhernou soběslavskou knihovnu. Ta se všem moc líbila.

Uprostřed týdne jsme podnikli celodenní výlet do Hluboké nad Vltavou. Návštěva Tábora a táborského Muzea čokolády i s pracovní dílnou se také vydařila.

Čtvrteční slavnostní rozloučení proběhlo i s účastí pana starosty, místostarosty a členů školské rady. Naše příští setkání je naplánováno na říjen 2017 opět v Legionowu. 

Návštěva partnerské školy z Polska Návštěva partnerské školy z Polska Návštěva partnerské školy z Polska
     
Návštěva partnerské školy z Polska Návštěva partnerské školy z Polska Návštěva partnerské školy z Polska
     
Návštěva partnerské školy z Polska Návštěva partnerské školy z Polska  

 


Účast Základní školy na sbírce Českého dne proti rakovině

Již devátým rokem se naše škole zúčastnila charitativní sbírky Den proti rakovině, který pořádá Liga proti rakovině Praha. Prodali jsme 200 kytiček a vybrali celkem 4 444 Kč. Poděkování patří všem, kteří přispěli a také žákům a učitelům, kteří se na sbírce podíleli.  


Karneval školní družiny

Dne 23.2.2017 pořádala ŠD již tradiční školní karneval. Rej masek se letos konal v sále KD. Děti si užily spoustu zábavy jak taneční, tak i soutěžní. Na všechny čekala sladká odměna. Velký dík patří nejen všem krásným maskám, ale i pani učitelkám za organizaci. Těšíme se na další ročník. 

Karneval školní družiny Karneval školní družiny Karneval školní družiny
     
Karneval školní družiny Karneval školní družiny Karneval školní družiny
     
Karneval školní družiny Karneval školní družiny Karneval školní družiny
     
Karneval školní družiny Karneval školní družiny Karneval školní družiny
     
Karneval školní družiny Karneval školní družiny Karneval školní družiny

 


Karneval v ZŠ

Karneval v ZŠ


Zdravá pětka

Ve dnech 7. a 8. února  2017 se žáci naší školy zúčastnili celorepublikového vzdělávacího projektu Zdravá pětka. Během dvouhodinové výuky, vedené lektorkou Šárkou Holou, se žáci seznámili se zásadami zdravého stravování. Zábavnou formou si vyzkoušeli složit jídelníčky, prozkoumat složení potravin, pitný režim i základy hygieny. Závěrem si ve skupinkách zasoutěžili ve výrobě zdravého svačinového talíře, na kterém si za odměnu pochutnali.

Děkujeme lektorce Šárce Holé za její velmi pěknou prezentaci a Nadačnímu fondu Albert, který poskytuje školám vzdělávací program zdarma.

Zdravá pětka Zdravá pětka Zdravá pětka
     
Zdravá pětka Zdravá pětka Zdravá pětka
     
Zdravá pětka Zdravá pětka Zdravá pětka

 


Děti do bruslí

Žáci naší školy se od začátku tohoto roku účastní projektu Děti do bruslí - výuka bruslení je moc baví! Zábavnou formou se učí základní bruslařské dovednosti - trenéři si pochvalují, jak jsou děti šikovné!

Děti do bruslí Děti do bruslí Děti do bruslí
     
Děti do bruslí Děti do bruslí Děti do bruslí

 


Mobilní Planetárium

Ve středu 18.1. navštíví žáci naší školy mobilní Planetárium. Pro žáky jsou připraveny dva programy:

 • Astronomie pro děti – pro žáky 1.a.3.ročníku. Tento film doplňuje informace o Sluneční soustavě. Jak je velké Slunce, jak daleko je od Země a jiné zajímavosti.
 • Pro 4. a 5.ročník je připraven program Původ života. Pořad je inspirativní cestou časem a současně hledáním vzniku času a místa člověka ve světě a v kosmu.

Tyto pořady vhodně doplní výuku přírodovědy a prvouky. Žáci názorně uvidí děje ve vesmíru, které si mnohdy ani nedovedeme představit. Vstupné 55 Kč.


Zpívání koled v kapličce

Zpívání koled v kapličceZákladní škola Želeč Vás zve na Vánoční zpívání koled, které se uskuteční v úterý 20.12.2016 od 17.hodin v kapličce. Žáci naší školy si pro Vás připravili vánoční program koled a básní. Srdečně Vás zveme!


Drakiáda ZŠ

Foukej, foukej, větříčku,.... To bylo přání všech dětí ze ZŠ Želeč. Ve čtvrtek 20. 10. ve 13,00 h jsme se s dětmi sešli před školou i s překrásnými draky. Od krtka přes netopýra až po ninju. Na školkové zahradě totiž pořádala ŠD každoroční drakiádu. Větříček sice dechem šetřil, ale i přes to draci krásně létali. Některým dětem přišli na pomoc rodiče, ostatním pomáhaly ochotné paní učitelky. Všichni si drakiádu naplno užili a těšíme se na další ročník.

Drakiáda v ZŠ Drakiáda v ZŠ Drakiáda v ZŠ

 


Děti z naší ZŠ na ledě!

Ve středu 12.10. měli možnost žáci naší školy strávit středeční odpoledne ve sportovním duchu. Navštívili jsme Zimní stadion v Soběslavi. Již tradičně v podzimním i zimním období jezdíme s dětmi bruslit. Zájem dětí o bruslení je veliký. Žáci prvního až pátého ročníku, kteří pravidelně s námi jezdí, dělají v bruslařských dovednostech znatelné pokroky. Tuto aktivitu chceme i nadále podporovat, protože přírodního ledu si děti za poslední zimy moc neužily. Škola hradí hodinový pronájem zimní plochy a děti si platí dopravu. Do konce března plánujeme tři až čtyři návštěvy. Na příští bruslení se můžeme těšit 23. listopadu ve stejný čas.

     
 

 


Drakiáda

Drakiáda


EDISON v Želči

Ve dnech 26.9. - 30.9. 2016 jsme na naší škole v rámci mezinárodní spolupráce s organizací AIESEC přivítali osm stážistů. Byli to studenti nejen z Evropy, ale i ze Střední Ameriky, Afriky a Asie.

Představila se nám Nazanin z Iránu, Sophie z Hong Kongu, Reem z Jordánska, Anuka z Gruzie a Anastasia z Ukrajiny, dále pak Eduardo z Mexika, Haseeb z Pakistánu a Ibrahim z Maroka. V tomto týdnu žákům čtvrté a páté třídy odpadla běžná výuka, avšak v hodinách se průběžně vystřídali všichni stážisté s velmi pěknými a úžasně připravenými prezentacemi o svých zemích. Děti byly formou vyprávění, her a tanečků seznámeny s kulturními zvyky, tradicemi, historií a zajímavostmi těchto států. Veškerá komunikace probíhala v anglickém jazyce i za pomoci učitelů a jsme přesvědčeni, že toto setkání bylo přínosem i do budoucna, jako velká motivace pro další vzdělávání žáků v angličtině. Velkým plus bylo i pěkné chování stážistů. Srdečnost, vstřícnost a nenásilná forma s jakou přistupovali k předávání jednotlivých informací, bylo velmi milé. Jelikož jsme malá škola, studenti byli rozděleni do dvou skupin a po dohodě se Základní školou v Malšicích, probíhala podobná prezentace i tam. Celý týden jsme úzce spolupracovali. V úterý a ve čtvrtek jsme našim hostům zpestřili odpoledne bowlingovým turnajem a sportovními aktivitami, kterých se zúčastnili jak žáci, tak i rodiče a učitelé. Ve středu, kdy byl stání svátek, jsme je společně s Malšickou školou vyvezli na výlet do Bechyně a ukázali trošku historie zase z našeho regionu. Návštěva zámku i kláštera byla velmi pěkná a hostům se líbila. Následoval společný oběd.

Na závěr nesmíme zapomenout, že velké poděkování patří i rodinám, ve kterých byli naši studenti ubytováni. Postarali se nejen o příjemný pobyt, ale i o program v době, kdy studenti měli volno.

EDISON v Želči EDISON v Želči EDISON v Želči

Více fotografiíí naleznete ve Fotogalerii.


Škola v přírodě

Ve dnech 13. - 17.6.2016 se žáci 3., 4. a 5. třídy zúčastnili školy v přírodě v rekreačním středisku Želivka. Tento ozdravný pobyt jsme absolovali již podruhé na stejném místě.

V dopoledních hodinách se žáci věnovali výuce a po obědě vycházkám do přírody, které byly zaměřené na poznávání přírodnin. Mezi další hlavní činnosti patřily sportovní aktivity. Letošní pobyt byl ve znamení plnění indiánských úkolů.

Cílem pobytu je stmelení třídního kolektivu a učení k samostatnosti. Dětem se na škole v přírodě líbilo, zažili spoustu zážitků a na závěr školního roku prožili pěkný týden. Žáci zaslouží pochvalu za pěkné bezproblémové chování.

Škola v přírodě Škola v přírodě Škola v přírodě
     
Škola v přírodě Škola v přírodě  

 


Ukázka hasičského zásahu

Ve středu 22. června jsme mohli shlédnout se školní družinou ukázku záchrany popálené osoby od jednotky Sboru dobrovolných hasičů z Plané nad Lužnicí. Vše bylo připraveno jako ve skutečnosti. Hasiči přijeli za zvuku hasičské sirény a v zásahových kombinézách prováděli záchranu dívky, která byla popálena na těle a hasili zapálený oheň. Tato ukázka byla zároveň i ponaučením, že nikde sami nemáme manipulovat  s otevřeným ohněm. Děti si prohlédly vybavení auta i kabinu posádky, mohly klást otázky na cokoliv je zajímalo. Rovněž  jsme se podívali na ukázku útoku mladých hasičů ze  Želče a nakonec jsme si všichni zastříkali z proudnice. Odpoledne se velmi vydařilo, počasí nám přálo a se zážitky jsme se vraceli zpět do školy. Velké poděkování patří paní Elišce Míškové, která toto odpoledne pro nás celé perfektně zorganizovala. Bylo to prostě úžasné!!!

     

 


Úspěch mladých zdravotníků

Žáci prvního stupně Základní školy Želeč, ve složení: Karolína Ludikarová, Matěj Novotný, Kateřina Palková, Ondřej Podzimek a Tereza Boháčová, zvítězili v okresním kole soutěže hlídek mladých zdravotníků, konaného 12. května 2016 v Táboře. Oblastní spolek Českého červeného kříže v Táboře je nominoval do krajského kola.

Krajské kolo se uskutečnilo dne 26. května 2016 na nádvoří hradu a zámku v Jindřichově Hradci. Zde poměřili své znalosti a dovednosti se šesti nejlepšími hlídkami, vítězi okresních kol prvního stupně základních škol Jihočeského kraje. Oblastní spolek Českého červeného kříže v Jindřichově Hradci připravil v zámeckém parku stanoviště s praktickým provedením první pomoci. Soutěžící ošetřovali krvácivá zranění, popáleniny, odřeniny, úraz hlavy, poskytli první pomoc diabetikovi. Na stanovišti obvazové techniky předvedli své dovednosti s obvazy i šátky. Transportovali zraněné, odpovídali na otázky z první pomoci. U Hasičského záchranného sboru oblékali na čas zásahový oblek včetně dýchacího přístroje. Policisté žáky prověřili ze znalostí dopravních předpisů. Jedno stanoviště bylo věnováno otázkám s drogovou tématikou.

Naši zdravotníci předvedli týmovou práci, ve které se vzájemně podporovali a zaslouženě získali nádherné 2. místo.      

Připravovali se celý školní rok v kroužku Mladých zdravotníků pod vedením Hany Skalníkové. Děkujeme našim mladým zdravotníkům za jejich úsilí a vzornou reprezentaci školy.

ÚSPĚCH MLADÝCH ZDRAVOTNÍKŮ ÚSPĚCH MLADÝCH ZDRAVOTNÍKŮ ÚSPĚCH MLADÝCH ZDRAVOTNÍKŮ ÚSPĚCH MLADÝCH ZDRAVOTNÍKŮ
       
ÚSPĚCH MLADÝCH ZDRAVOTNÍKŮ ÚSPĚCH MLADÝCH ZDRAVOTNÍKŮ ÚSPĚCH MLADÝCH ZDRAVOTNÍKŮ ÚSPĚCH MLADÝCH ZDRAVOTNÍKŮ
       
ÚSPĚCH MLADÝCH ZDRAVOTNÍKŮ ÚSPĚCH MLADÝCH ZDRAVOTNÍKŮ ÚSPĚCH MLADÝCH ZDRAVOTNÍKŮ ÚSPĚCH MLADÝCH ZDRAVOTNÍKŮ
       
ÚSPĚCH MLADÝCH ZDRAVOTNÍKŮ ÚSPĚCH MLADÝCH ZDRAVOTNÍKŮ ÚSPĚCH MLADÝCH ZDRAVOTNÍKŮ  

 


Úspěchy ve výtvarné soutěži

Okresní myslivecký spolek-ČMMJ Tábor uspořádal 12. ročník výtvarné myslivecké soutěže na téma "ČERVEN MĚSÍC MYSLIVOSTI".

Žáci naší školy se pod vedením svých učitelek do soutěže úspěšně zapojili. Pěkné umístění v kategorii Základní škola 1.-3. třída získali: 1. místo Lucie Pánková (2.třída), 2.místo Matouš Komma a Mariana Řezáčová (oba 2. třída).

V kategorii Základní škola 4.-7. třída obsadila 1. místo Ester Mares (4.třída), 2. místo Tereza Kostečková (4.třída), stejné místo získal Ondřej Podzimek (5. třída) a 3. místo vybojovala Kateřina Ludikarová.

Všem výhercům gratulujeme! Díky výbornému zastoupení našich žáků na stupních vítězů jsme již potřetí  v této výtvarné soutěži získali pro naši školu  putovní myslivecký pohár.


Úspěch naší školy v Okresní soutěži Mladých zdravotníků

Dne 12. května proběhla okresní soutěž mladých zdravotníků v Táboře. Naší školu reprezentovaly dvě družstva ve složení :

 •  Družstvo A: Karolína Ludikarová, Matěj Novotný, Kateřina Palková, Ondřej Podzimek a Tereza Boháčová
 •  Družstvo B: Daniel Kupka, Kamila Kárníková, Marianna Kirilin, Lucie Šídlová a Miroslav Kravar

Hodnoceni byli za praktické provedení první pomoci, v obvazové technice, transportu postižených. Součástí soutěže byl test z dopravní výchovy a pro zábavu si vyzkoušeli uzlování, topografii, použití hasících přístrojů i zabalení evakuačního zavazadla. Všichni se snažili. Bodové hodnocení bylo těsné.

Družstvo B se účastnilo poprvé. Získali sedmé místo. Družstvo A jsou zkušení zdravotníčci a své znalosti zhodnotili prvním místem. Postupují do krajského kola, které se koná dne 26. května v Jindřichově Hradci.

Všem žákům gratulujeme.

Děkujeme mladým zdravotníkům za snahu po celý školní rok a jejich reprezentaci školy. Přejeme hodně úspěchů v krajské soutěži. Hana Skalníková, vedoucí Zdravotního kroužku

Úspěch naší školy v Okresní soutěži Mladých zdravotníků Úspěch naší školy v Okresní soutěži Mladých zdravotníků Úspěch naší školy v Okresní soutěži Mladých zdravotníků
     
Úspěch naší školy v Okresní soutěži Mladých zdravotníků Úspěch naší školy v Okresní soutěži Mladých zdravotníků  

 


Divadelní představení v Divadle Oskara Nedbala

V pondělí 16.května navštívíme divadelní představení Ronja, dcera loupežníka od Astrid Lindgrenové. Hra vypráví o loupežnické dcerce Ronje, která se narodila za jedné bouřlivé noci. Hrad, který obýval její otec obsadila nepřátelská banda pod vedením loupežníka Borka, kterému se ve stejnou dobu narodil syn Birka. Z dětí se pak stali nejlepší přátelé.

Vstupné 50 Kč. Hraje Činoherák Ústí nad Labem


Čarodějnické rejdění v ZŠ

Ve čtvrtek 28.dubna se sešli na školní zahradě čarodějnice a čarodějové z naší školy. Nejdříve jsme se přivítali a řekli si něco o významu filipojakubské noci. Ze začátku se počasí mračilo, ale pak se na nás smálo i sluníčko. Potom jsme se rozešli po zahradě a hřišti, kde byly připraveny různé soutěže – např. slalom na koštěti, hod škrpálem do dálky, skákání v pytlích, lovení pavouků ze sítě, házení brambor do košíku a jiné. Nakonec jsme si opekli špekáčky. Chtěla bych poděkovat všem, kteří se podíleli na průběhu celého odpoledne. Vychovatelka ŠD

Čarodějnické rejdění v ZŠ Čarodějnické rejdění v ZŠ Čarodějnické rejdění v ZŠ
     
Čarodějnické rejdění v ZŠ Čarodějnické rejdění v ZŠ  

 


Čarodějnický rej ve školní družině

Čarodějnický rej ve školní družině


Turnaj ve florbale

V úterý 12.dubna se naše škola účastnila turnaje ve florbalu ve sportovní hale v  Chotovinách. Turnaje se účastnilo 8 základních škol. V naší skupině byla ZŠ Chotoviny, ZŠ Dražice a ZŠ Soběslav Komenského. V těžké skupině jsme obsadili 4.místo. V dalších dvou zápasech jsme vyhráli. Porazili jsme ZŠ Tábor Mikuláše z Husi a ZŠ  Borotín. Naši florbalisté bojovali srdnatě a odměnou jim bylo šesté místo. Po taktické stránce je vidět dlouhodobá příprava a taktický  trénink trenéra Josefa Čaňka. Přejeme našim florbalistům mnoho dalších vítězných zápasů.

Výsledky: Želeč -  Soběslav 6 : 0; Želeč – Dražice  2 : 0; Želeč – Chotoviny  2 : 0; Želeč – Tábor Mikuláše z Husi 1 : 0; Želeč – Borotín  2 : 0

Turnaj ve florbale Turnaj ve florbale

 


Návštěva Legionowa, Polská republika 14.3. – 19.3. 2016

Ve dnech 14.3. – 19.3. 2016 měla naše škola možnost vycestovat na týdenní pobyt do polského města Legionowo. Pozvala nás místní Základní škola, která ve spolupráci s městem Legionowo pořádala 3.ročník divadelního  festivalu. Kromě naší školy byli pozváni žáci z Lotyšska a Ukrajiny.

Z naší školy se účastnilo sedm žáků ze čtvrtého a z pátého ročníku, pan ředitel Petr Cába a paní učitelka anglického jazyka Vlasta Atanasová.

Děti byly ubytovány v rodinách svých polských kamarádů. Byl pro nás připraven bohatý a pestrý program. Ve škole se žáci mohli účastnit zajímavých workshopů z biologie, pracovní výchovy a chemie. Také se naučili základům polského tance polonézy.

V rámci divadelního festivalu, naši žáci vystoupili s pohádkou O veliké řepě v anglickém jazyce. Tato pohádka  se velmi líbila a měla velký úspěch.

Byly pro nás připraveny pěkné výlety do Krakova a Varšavy.

Všichni jsme byli nadšeni z velmi příjemného a vřelého přijetí. Byli bychom rádi, kdyby děti i nadále zůstaly v kontaktu se svými polskými kamarády.

Příští rok na oplátku chceme polské kamarády a učitele pozvat na naší školu.   

Návštěva Legionowo, Polská republika 14.3. – 19.3. 2016 Návštěva Legionowo, Polská republika 14.3. – 19.3. 2016 Návštěva Legionowo, Polská republika 14.3. – 19.3. 2016
     
Návštěva Legionowo, Polská republika 14.3. – 19.3. 2016 Návštěva Legionowo, Polská republika 14.3. – 19.3. 2016 Návštěva Legionowo, Polská republika 14.3. – 19.3. 2016
     
Návštěva Legionowo, Polská republika 14.3. – 19.3. 2016 Návštěva Legionowo, Polská republika 14.3. – 19.3. 2016 Návštěva Legionowo, Polská republika 14.3. – 19.3. 2016

 


Prohlídka Hasičského záchranného sboru v Měšicích

Ve čtvrtek 24.3. pořádá Základní škola prohlídku Hasičského záchranného sboru v Táboře. Žáci si budou moci prohlédnout hasičskou techniku, vybavení  a zázemí Hasičského záchranného sboru. Přihlášky mohou žáci odevzdávat třídním učitelům. Počet žáků je omezen 25-30 žáků. Sraz 6,45 hod. před  zastávkou. Příjezd do Želče v 11,30 hod.

Upozornění: tento den odpoledne školní družina není. Žáci odchází po příjezdu autobusu domů. 


Karneval školní družiny

Dne 11.2.2016 se konal karneval školní družiny. Letos nás přišlo podpořit opravdu velké množství krásných masek. Děti si užily zábavu v podobě soutěží a tance. Sladká odměna nechyběla. Poděkování patří všem zúčastněným, zvláště pak panu Vavříkovi za půjčení aparatury a paní Míškové za dokonalý výběr hudebního programu.

Karneval školní družiny Karneval školní družiny Karneval školní družiny
     
Karneval školní družiny Karneval školní družiny  

 


Rozšíření pohybových aktiv ve Školní družině

V souvislosti s nedostatkem pohybu dětí a konzumním způsobem trávení volného času, vzniká trend zařazování pohybových aktivit ve školní družině více, než tomu bylo doposud. Proto se i naše školní družina rozhodla zařazovat pravidelné pohybové činnosti. A to vždy

 • V úterý 13.00 – 13.45 → Pohybové činnosti s prvky gymnastiky (kladina, přeskok,  švihadla, cviky na žíněnce, ale i celkové držení těla a protahování)
 • Ve středu 13.30 – 14.15 → Pohybové činnosti s prvky atletiky (běh, chůze, hod, posilovací cviky, slalomy, štafety,…)
 • V pátek 13.30 – 14.15 → Pohybové činnosti s míčem (dribling, hod, střelba na koš, míčové hry,…)

V zimních měsících a za nepříznivého počasí budou tyto aktivity probíhat v tělocvičně. V případě dobrého počasí se budou konat na sportovním hřišti základní školy. 


Návštěva soběslavské knihovny

V pátek 6. listopadu jsme se rozjeli se ŠD do soběslavské knihovny. Nejdříve jsme se seznámili s prostory knihovny, kde jsme si prohlédli výstavu cirkusových dřevěných loutek, kterou připravil soubor Karromato. K vidění byly také dětské výtvarné práce inspirované loutkovým divadlem. Paní knihovnice měla pro nás připravené povídání o soběslavském hradu. Z něj zbylo už jen staré obvodové zdivo. A právě tam byla vestavěna Městská knihovna, jejíž stěny jsou ze skla, aby byly vidět staré obvodové zdi. Je to unikátní stavba nejen u nás, ale i na světě. Knihovna se sem přestěhovala před pěti lety. Nejvíce se dětem líbilo podzemí hradu. Zatím se připravuje a bude sloužit jako skladovací prostory. Následovala prohlídka kamenné terasy s výhledem na nádvoří, kde stojí socha Petra Voka. K hradu neodmyslitelně patří Hláska, ta byla jeho součástí a je také nově opravena. Po dřevěném schodišti jsme vystoupali až nahoru a malými okénky se rozhlédli po okolí. Strašidelné dekorace vyrobily děti z MŠ. V přízemí Hlásky bylo dříve zřejmě vězení a právě tady si vyslechly děti pověst o kováři Jakubovi. 

Návštěva soběslavské knihovny Návštěva soběslavské knihovny Návštěva soběslavské knihovny

 


Dopravní hřiště v Soběslavi

V pátek 2.října se účastníme dopoledního programu na Dopravním hřišti v Soběslavi. Žáci třetího, čtvrtého a pátého ročníku si zopakují důležité dopravní značky a své znalosti ověří jízdou na kole na kruhovém objezdu a na křižovatce řízené světelnými semafory. Je nutné vzít si s sebou vhodné sportovní oblečení a cyklistickou helmu. 


Pozvánka na drakiádu školní družiny

středa 23.9.2015 od 13 hodin

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
drakiada-2015.doc 159.7 Kb

Návštěva Blatského muzea v Soběslavi

Ve středu 17. června  jsme se školní družinou navštívili Blatské muzeum v Soběslavi. Zde jsme si prohlédli stálou expozici „Příroda Táborska“, která nám přibližuje současný stav přírody v táborském okrese. Seznámili jsme se s faunou a florou, živou i neživou přírodou polí, luk i lesů. Kromě stálé expozice zde probíhá výstava  „Zkamenělá minulost jižních Čech“. Všichni jsme se přenesli do minulosti okolí našeho domova před mnoha miliony let a byli jsme velmi překvapeni, jak kdysi vypadala krajina v místě, kde dnes žijeme. Víte například, že před geologicky celkem zanedbatelnou dobou, před nějakými dvaceti až čtyřiadvaceti tisíci lety, bylo Táborsko pustou pouští? Mnoho dalších zajímavostí o našem okolí jsme se dozvěděli právě zde. Nakonec jsme si všichni  vyzkoušeli, jak se stát paleontologem a mohli jsme si vykopat a objevit tak originální zkameněliny z prvohorního pralesa a odnést si domů kousek života z doby před 300 miliony lety. Všichni jsme byli z výletu nadšeni a zakončili jsme ho zmrzlinou v místní cukrárně. 

Návštěva Blatského muzea v Soběslavi Návštěva Blatského muzea v Soběslavi Návštěva Blatského muzea v Soběslavi

 


Škola v přírodě Želivka 8.6. - 12.6.2015

Škola v přírodě Želivka 8.6. - 12.6.2015Ve dnech 8.6. - 12.6. jsme uspořádali školu v přírodě. Navštívili jsme rekreační středisko Želivka, které se nachází v krásném prostředí nastejnojmenné řece. Školy v přírodě se účastnilo celkem 32 žáků z třetího, čvrtého a pátého ročníku. Program, který byl pro žáky připraven, byl bohatý a pestrý. V dopoledních hodinách žáci plnili ve skupinách úkoly z českého jazyka, matematiky, anglického jazyka, vlastivědy, přírodovědy a prvouky. Odpoledne byla náplň zaměřena na herní činnosti, vycházky do okolí a poznávání přírody. Navštívili jsme nedalekou přehradní nádrž Vřesník a místní vodní elektrárnu, kde byla pro děti zajištěna přednáška o historii a významu vodní elektrárny. Také jsme podnikli výpravu na Sedlickou přehradu, která se nám moc líbila. V rámci odpoledního programu v okolí děti poznávaly přírodniny charakteristické pro tuto oblast a soutěžily ve sportovních disciplínách.

Škola v přírodě se dětem líbila a všichni pedagogičtí pracovníci chválili kázeň dětí.

Poděkování patří všem, kteří se na organizaci školy v přírodě podíleli. Fotky z této akce naleznete ve Fotogalerii.

 


Návštěva školy v německém Grainet

Žáci naší školy, kteří chodí na kroužek německého jazyka, měly možnost navštívit základní školu v bavorském městečku Grainet. Návštěvu zprostředkoval pan Mares. Žáci a učitelé pro nás připravili příjemné uvítání. Měli jsme možnost shlédnout výuku tělesné výchovy a hudební výchovy. Do výuky se zapojili také naši žáci. Návštěva školy se dětem líbila a my jsme také pozvali učitele a žáky místní školy na návštěvu naší základní školy. Děkujeme panu Maresovi za sponzorský dar, který byl využit na zaplacení autobusu.

Návštěva školy v německém Grainet Návštěva školy v německém Grainet Návštěva školy v německém Grainet
     
Návštěva školy v německém Grainet Návštěva školy v německém Grainet  

 


Soutěž mladých zdravotníků

Dne 14.května se  v Táboře konala již tradiční okresní soutěž - Mladý zdravotník. Zúčastnilo se i družstvo naší školy ve složení: Jaroslav Šerý, Eliška Steinbachová, Nikola Pilečková, Matěj Novotný, Tereza Boháčová a Ondra Podzimek.

Své znalosti a dovednosti prověřili v ošetření zranění jako jsou například zlomeniny, tepenné a žilní krvácení, resuscitace, bezvědomí, popáleniny atd. Tedy vše, s čím se můžeme v běžném životě setkat. Dokázali, že poskytnout první pomoc umí a ošklivě vypadajících ran se neleknou. Obsadili krásné druhé místo. Součástí zápolení byl test z dopravní výchovy, za který získali první místo. Volné chvíle vyplnili soutěžením s hasiči, ve kterém si též vedli velmi dobře. Gratulujeme a děkujeme za úspěšné reprezentování naší školy. 

Soutěž mladých zdravotníků Soutěž mladých zdravotníků Soutěž mladých zdravotníků
     
Soutěž mladých zdravotníků Soutěž mladých zdravotníků Soutěž mladých zdravotníků
     
Soutěž mladých zdravotníků Soutěž mladých zdravotníků Soutěž mladých zdravotníků
     
Soutěž mladých zdravotníků Soutěž mladých zdravotníků Soutěž mladých zdravotníků

 


Účast školy na charitativní sbírce

Již šestým rokem se naše škola účastní charitativní sbírky  Český den proti rakovině organizovanou Ligou proti rakovině.

Prodejem kytiček jsme vybrali celkem 3 160 Kč. Děkujeme všem, kteří se na sbírce podíleli.

Účast školy na charitativní sbírce


Čarodějnický rej ve školní družině

Ve čtvrtek 30.dubna se na naší školní zahradu slétli čarodějnice a čarodějové z různých koutů našeho kraje.

Nejdříve jsme se všichni představili a udělali na památku společné foto. Potom následovalo plnění nejrůznějších čarodějnických úkolů. Prověřili jsme si své létací dovednosti na koštěti v překážkové dráze, hody brambor do čarodějnického kotlíku i polínkem na cíl, nechybělo ani skákání v pytlích. Nakonec nám čarodějnice prozradily svá čarovná zaklínadla, která používají při vaření kouzelného lektvaru. Po splnění úkolů dostali všichni sladké odměny. Počasí nám přálo, sluníčko svítilo a zábavné odpoledne se vydařilo. Děkujeme všem učitelům za spolupráci při soutěžích.

Čarodějnický rej ve školní družině Čarodějnický rej ve školní družině Čarodějnický rej ve školní družině
     
Čarodějnický rej ve školní družině Čarodějnický rej ve školní družině Čarodějnický rej ve školní družině

 


Česko zpívá koledy

Ve středu 10.12. se naše škola účastnila ve spolupráci s Obecním úřadem akce Česko zpívá koledy. Před obecním úřadem se sešlo asi šedesát zpěváků. Děti pod vedením paní učitelky Vlaďky Šimákové zazpívaly koledy, které si nacvičily. Většina účastníků se ihned přidala. Že se akce podařila svědčí také fotogalerie.

Česko zpívá koledy Česko zpívá koledy Česko zpívá koledy

 


Loutkové divadlo ve ŠD

V pátek 14. listopadu zavítalo mezi děti do školní družiny loutkové divadlo „Klouže“ ze Želče.

Paní Marika Komma Janovská a paní Veronika Absolonová si pro děti připravily velmi pěkné představení nazvané „Velké putování prasátek“. Tento příběh všechny děti moc zaujal. Některé děti byly zapojeny do dění příběhu. Nakonec všichni dostaly sladkou odměnu a mohly si zblízka prohlédnout loutky i kulisy. Dětem se představení velmi líbilo a odnesly si z odpoledne spoustu zážitků.

Loutkové divadlo ve ŠD Loutkové divadlo ve ŠD

 


Výstava chovatelů drobného zvířectva

V pátek 3. října jsme se rozjeli se školní družinou na výstavu chovatelů drobného zvířectva do Soběslavi. Na výstavě byla k vidění spousta drobných domácích zvířat jako jsou králíci, slepice, husy, kachny.

Velkým lákadlem pro nás byla ohrada s vietnamskými prasátky a jejich kamarád Velbloud Vilík a lama Otík. U nich jsme strávili času nejvíce, protože Vildovi se velice líbilo naše drbání.

V pavilonu exotických ptáků jsme viděli spoustu krásně pestrobarevných papoušků.

Prodávala se zde také tombola, ve které jsme mohli získat drobné dárkové předměty, ale i morče, králíka nebo andulku.

Bylo to krásné odpoledne.

Marie Nováková, 5. třída

Výstava chovatelů drobného zvířectva Výstava chovatelů drobného zvířectva Výstava chovatelů drobného zvířectva

 


Září v MŠ

 • Od září 2014 je v MŠ v Želči zapsáno do 3 tříd 61 dětí. Celý měsíc byl měsícem otevřených dveří - hlavně pro rodiče nových dětí - mohli si prohlédnout jednotlivé třídy (Broučky, Motýlky, Včelky) a s dětmi krátký čas ve třídě pobýt. K tomu, aby se děti mezi sebou lépe poznaly a seznámily se s novými kamarády napomáhá společné ranní i dopolední hraní, kdy mohou děti chodit a hrát si ve všech třídách - navštěvují se sourozenci, kamarády.
 • Na některé kulturní akce mezi nás jezdí děti z MŠ Hlavatce, jako např. 30. září, kdy jsme všichni společně se ZŠ shlédli divadelní představení v KD - Zvířátka a loupežníci. Pohádka byla veselá, propojená písničkami a hudbou. Všem dětem se líbila, proto doprovázely vystoupení herců smíchem a potleskem.
 • 22. září se na děti přijela podívat pí Pokorová s pohádkou: "Tři zlatá jablka". Její vyprávění se dětem vždy líbí, protože se mohou zapojit do hraní a stát se součástí vystoupení.
 • Od září začala na naší škole probíhat celoroční hra, kterou připravujeme pro rodiče a děti. Naší snahou je, aby rodiče trávili se svými dětmi více času. Proto i úkoly jsou připravované tak, aby je plnily děti a rodiče společně.
 • Na každý měsíc je přichystaný 1 úkol, který musí děti s rodiči nejdříve najít - je umístěn v kyblíku někde v obci (instrukce jsou na nástěnce v MŠ) a poté splnit. Účast  na hře je dobrovolná - není povinná. Na konci školní roku proběhne vyhodnocení.

Úspěch Lukáše Šerého

Úspěch Lukáše ŠeréhoLukáš Šerý získal zlato na Atletickém přeboru Táborska v hodu kriketovým míčkem hodem 41,50 m. Právě v hodu kriketovým míčkem Lukáš pravidelně od první třídy získává medaile. Gratulujeme k úspěchu. V páté třídě bude také zlato?


Putovní pohár opět na naší škole

Putovní pohár opět na naší školeV letošním školním roce se naše škola opět zapojila do 10. ročníku výtvarné soutěže ,,Červen měsíc myslivosti a ochrany přírody“ pořádané Okresním mysliveckým spolkem při ČMMJ Tábor. Letos už podruhé naše škola získala diplom za nejlepší výtvarná díla a získala tak na rok putovní pohár. Žáci, kteří se umístili na stupních vítězů jsou: Barbora Nováková, Michal Šerý (2.ročník), Aneta Lišková (3.ročník), Marie Nováková, Jaroslav Šerý (4. ročník) a Daniela Netolická (5. ročník).

Všem žákům gratulujeme a přejeme hodně štěstí v dalších výtvarných soutěžích.


Soutěž Mladý zdravotník

Dne 7.května se žáci naší školy zúčastnili okresní  soutěže – Mladý zdravotník.

V kategorii 1.-5.třída soutěžilo deset družstev. Své znalosti a dovednosti prokázali v obvazové technice, transportu raněných, v praktickém provedení první pomoci, v testu dopravní výchovy a řadě hasičských úkolů.

Družstvo ve složení: Jaroslav Šerý (4.tř.), Eliška Steinbachová (4.tř.), Veronika Boháčová (5.tř.), Daniela Netolická (5.tř.) a Ferdinand Palka (2.tř.) obsadilo čtvrté místo.

Družstvo ve složení: Karolína Ludikarová (3.tř.), Matěj Novotný (3.tř), Kateřina Palková (3.tř) a Michal Šerý (2.tř) se umístilo na šestém místě.

Gratulujeme všem k úspěchu. Poděkování  také paní asistence Haně Skalníkové za přípravu dětí na soutěž.

     
 

 


Čarodějnické odpoledne

Ve středu 30.dubna proběhlo na naší škole čarodějnické odpoledne pro všechny čarodějky a čaroděje. Pro děti byl připraven program neobvyklých soutěžích – hod polínken na cíl, hod bramborem do kotlíku, překážkový let na koštětti, skákání v pytlích. Všichni čarodějové a čarodějnice měli krásné kostýmy a jako správní čarodějové si připravili své zaklínadlo.

Na fotkách můžete posoudit jaký slet to byl.

Čarodějnické odpoledne Čarodějnické odpoledne Čarodějnické odpoledne
     
Čarodějnické odpoledne Čarodějnické odpoledne Čarodějnické odpoledne

 


Karneval v ZŠ

Ve čtvrtek 20.února proběhl na naší škole dětský karneval, který má dlouholetou tradici. V úvodu se nám představily všechny masky, které byly moc pěkné a vtipné, proto si zasloužily sladké odměny. Do programu jsme zařadili také soutěže v maskách. Karneval se vydařil a dětem se líbil.

Karneval v ZŠ Karneval v ZŠ Karneval v ZŠ
     
Karneval v ZŠ Karneval v ZŠ Karneval v ZŠ

 


Zima v MŠ

Po vánočních prázdninách přišly děti do MŠ plné zážitků z vánoc, všechny vyprávěly o svých dárcích, které našly pod stromečkem a co dělaly ve volném čase. Všem dětem velmi chyběl sníh, kterého jsme se dočkali až v průběhu měsíce ledna. Kvalitu sněhu děti prověřily při bobování, sáňkování a koulování na školní zahradě. Stavby ze sněhu dětem hlídali postavení sněhuláci, někteří byli docela malinkatí, ale starší děti postavily větší než byly ony samy.

Děti měly za úkol přinést do MŠ dobroty pro zvířátka v lese. Vedle malé svačinky se v baťůžcích dětí objevila jablíčka, suché pečivo, zrní, mrkvičky pro lesní zvířátka. Na dopolední výlet do lesa se všichni těšili a nesnadnou a dlouhou vycházku zvládly na výbornou i malé děti.  Hned druhý den jsme všichni pověsili závěsné lojové koule na zahradě pro ptáčky a nasypali zrníčka do krmítka. Děti chodí každý den krmení kontrolovat,  mají radost, když něco chybí.

V lednu nás navštívila v MŠ paní Marika Komma Janovská s pohádkou „O nudli“. Nebyla to nudle polévková, ale ta, kterou si kluk neuměl utřít kapesníkem a zažil s nudlí několik dobrodružství. Děti byly zapojeny do vyprávění a dobře spolupracovaly.

Pro předškolní děti byl významný 20. leden, kdy se konal zápis do základní školy. Děti zadávané úkoly dobře zvládaly. Všem se ve škole líbilo a o zážitcích a nových poznatcích si hned druhý den povídaly s učitelkami v MŠ. Všechny děti, které se do I. třídy hlásily byly přijaté a měly velikou radost.

V únoru navštívíme s dětmi knihovnu v Želči  - děti si s pí. Hrdličkovou popovídají o knihách, které si také mohou prohlédnout  a zeptat se na vše, co je bude zajímat.

11. února MŠ navštíví pí. Pokorová a pohádkou „O zatoulaném stěněti“. Tyto pohádky se dětem vždy velmi líbí, protože jsou zapojovány do průběhu hry a spolupracuji s herečkou.

13. února přijede za dětmi specialistka na zubní hygienu. S dětmi si bude povídat  o správné péči o chrup a o všem, co se zdravými zuby souvisí.

Na 19. února je pro děti připraven karneval, který bude probíhat během dopoledne v prostorách MŠ. Pro děti jsou připravené různé soutěže, hry a samozřejmě nesmí chybět dětské písničky a tanec.

Na měsíc březen je pro děti připraveno povídání o dravcích a divadelní představení : „Já to jsem“.

Od 12. března začíná plavecký výcvik pro předškoláky. Děti budou potřebovat : mýdlo, ručník, pití, hřeben, plavky.  Svačinu budou dostávat z MŠ. Prosíme rodiče, aby nedávali dětem s sebou peníze. Odjezd bude ještě upřesněn.

24. března děti shlédnou divadelní představení „O špinavém hastrmánkovi“.

Termín společné akce rodičů a dětí bude upřesněn.

Zima v MŠ Zima v MŠ


 


Výsledek veřejné sbírky – Český den proti rakovině

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
Poděkování492031294.pdf Výsledek veřejné sbírky – Český den proti rakovině 470.1 Kb

Úspěchy našich žáků ve výtvarných soutěžích

V letošním školním roce2012/2013 se našim žákům opět podařilo výborné umístění ve výtvarné soutěži "Červen, měsíc myslivosti a ochrany přírody", kterou pořádal Oblastní myslivecký spolek Tábor. Ve 2. kategorii obsadil Matěj Novotný 3. místo. Třetí kategorii vzali naši žáci útokem a obsadili: 1. místo- Štěpán Dvořák, 2. místo- Šárka Čiperová a Daniela Netolická a 3. místo- Erik Mares. Všem výhercům gratulujeme! 

 

Po delší odmlce jsme se letos zúčastnili soutěže "Požární ochrana očima dětí„ pořádané Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska a Hasičským záchranným sborem Jihočeského kraje územní odbor Tábor. Soutěž byla rozdělena na literární a výtvarnou část.

V literární části jsme obsadili první věkovou kategorii : 1. místo- Veronika Boháčová, 2.místo- Dana Kadlecová, 3. místo- Štěpán Dvořák. Ve výtvarné části se Nikola Janoušková umístila na 2.místě. Soutěže se zúčastnilo celkem 742 dětí. Výhercům gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy!


Čarodějnické rejdění

V úterý 30. dubna 2013 proběhl v naší škole den Čarodějnic a Čarodějů. Dopolední slet čarodějnic se dětem líbil, zasoutěžily si a zvolily nejlepší Miss Čarodějnici.
Můžete posoudit jaké krásné Čarodějnice a Čaroděje jsme ve škole měli. 

Čarodějnické rejdění Čarodějnické rejdění
   
Čarodějnické rejdění Čarodějnické rejdění


 


Velikonoční dílna

Ve středu 27.3. v odpoledních hodinách si mohly děti se svými rodiči přijít do školy vyrobit pěkné velikonoční dekorace - zápichy se zajíčky a beránky, kroužky na servítky pro velikonoční stůl.
Pod vedením odbornice si mohly zkusit nazdobit vajíčko včelím voskem. Také quillingovou technikou si děti vytvářely obrázky s velikonoční tematikou. Ti nejmenší si potiskli papírové vajíčko a podle své fantazie vybarvili.
Akce se vydařila, účast dětí i rodičů byla velká. Myslíme si, že všichni odcházeli spokojeni. Za nadekorované výrobky se vybíraly symbolické ceny. Získané peníze budou použity na dárkové balíčky ke Dni dětí.

Velikonoční dílna Velikonoční dílna
   
Velikonoční dílna Velikonoční dílna


 


Vánoční chystánky ve ŠD

Vánoce  jsou nejkrásnějšími svátky v celém roce. Příprava na ně trvá 4 týdny, je to období adventu. Je to doba, kdy si zdobíme svá obydlí, pečeme vánoční cukroví. I my ve školní družině vnímáme atmosféru Vánoc, čteme si v knížkách o Vánocích,vyprávíme si naše rodinné příběhy, ale také si zdobíme třídu vánočními motivy, na oknech máme krásné zvonečky, vyrábíme přáníčka pro naše sponzory a učitele. Minulý týden jsme si zdobili upečené perníky bílkovou polevou a vyráběli ozdobičky ze skořápek ořechů.

Hezké vánoční chvíle plné klidu a pohody připravené ve škole a vyzdobené prostředí se určitě přenesou i do rodin, protože Vánoce jsou opředeny zvláštním kouzlem. Je to čas, kdy míváme k sobě mnohem blíže, máme více času pro své blízké a přátele. Všem Vám přejeme krásné a pohodové Vánoce.

Vánoční chystánky ve ŠD Vánoční chystánky ve ŠD Vánoční chystánky ve ŠD

 


Návštěva Muzea čokolády a marcipánu

Ve středu 5. prosince jsme se se školní družinou rozjeli do táborského Muzea čokolády a marcipánu. Po příchodu na nás dýchla vůně těchto dobrot. Muzeum mapuje a představuje historii čokolády, pěstování kakaových bobů, dovoz do Evropy a následné zpracování do bonbónů, tabulek, pralinek a figurek. Za odpovědi na otázky byly děti odměňovány čokoládovými bonbóny. Dále jsme viděli zpracovávání marcipánu, marcipánový model náměstí, modely pohádek, které děti nejvíce obdivovaly. Mohli jsme přes sklo pozorovat práci cukrářů – odborníků, kteří přímo před našima očima tvořili tyto sladkosti. Viděli jsme fontánu, kde proudila čokoláda.

Také jsme se podívali do podzemí, kde bylo peklo s čerty. Někteří se báli, protože zde byla velmi strašidelná atmosféra. Viděli jsme zde také čokoládový důl.

Nakonec jsme vystoupili do 1. patra, kde na naše hravé ruce čekala marcipánová dílna. Ta děti doslova nadchla, děti si mohly pracovat s marcipánovou hmotou, ale také ochutnat. Výrobky z této sladké hmoty si odvezly domů. Všem se nám odpoledne moc líbilo a odjížděli jsme domů plni nových zážitků.

 

Návštěva Muzea čokolády a marcipánu Návštěva Muzea čokolády a marcipánu Návštěva Muzea čokolády a marcipánu
     
Návštěva Muzea čokolády a marcipánu Návštěva Muzea čokolády a marcipánu  

 


Návštěva Mikuláše, Anděla a čertů v Základní škole

Ve středu 5.12. navštívili naší školu Mikuláš, Anděl a čertí rojení. Děti z každé třídy Mikuláši přednesli básničku nebo písničku .Slíbili také, že budou hodné a nebudou zlobit. Za odměnu dostali od Mikuláše balíček sladkostí. Protože máme ve škole hodné děti, žádné si čerti odnést nemuseli.

Návštěva Mikuláše, Anděla a čertů v Základní škole  Návštěva Mikuláše, Anděla a čertů v Základní škole  Návštěva Mikuláše, Anděla a čertů v Základní škole

 


Český den proti rakovině - poděkování za spolupráci

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
Poděkování.pdf Český den proti rakovině - poděkování za spolupráci 515.3 Kb