MŠ Želeč

Karneval 2024

V únoru školku rozezněly zvuky diskotéky a děti tančily v nápaditých kostýmech na dětském karnevale. Čas jsme si zpestřlli různými soutěžemi a společnými hrami. Kdo chtěl mohl si karnevalové řádění namalovat a nástěnky jsme  následující den vyzdobili karnevalovými maskami. Tak za rok zase na viděnou.

Karneval 2024 Karneval 2024

 


Divadlo ŠUS a pohádka Barbucha

25.1.2024 navštívilo naši školku divadlo ŠUS s divadelním představením Barbucha. Představení bylo inspirováno knihou Kubula a Kuba Kubikula. Děti se seznámily s medvídkem Kubulou, medvědářem Kubou Kubikulou, medvědím strašidlem Barbuchou, s kovářovic Lízinkou aj. a zažili spolu přeměnu strašidla v pejska. Dětem se představení moc líbilo a herci byli odměněni velkým potleskem od dětí z naší mateřské školy i z mateřské školy z Hlavatec. 

Divadlo ŠUS a pohádka Barbucha Divadlo ŠUS a pohádka Barbucha Divadlo ŠUS a pohádka Barbucha Divadlo ŠUS a pohádka Barbucha


Lyžařský kurz na Monínci

V týdnu od 8.1. – 12.1.2024 se děti z naší mateřské školy zúčastnily lyžařského kurzu na Monínci.

Devět odvážlivců z naší školky, děti ze základní školy a dvě děti ze školky z Hlavatec se společně s pedagogickým doprovodem každý den kolem oběda, vydali autobusem na cestu na Monínec. První den se dětem rozdělovaly boty, přilby, lyže a pak už děti vyrazily na svah, aby si instruktoři vyzkoušeli, jak jsou děti zdatné a rozřadili je do správné skupiny. Letos ve čtvrtek děti byly za své úspěchy na lyžích motivovány i indiciemi, které jim napověděli, kde se ukrývá poklad v podobě drobné sladkosti, kterou si všichni naši lyžaři zasloužili. Můžeme tedy říci, že se nestačíme divit, jak jsou děti úžasné a co vše jsou schopny si za týden osvojit. I ty děti, které se v pondělí stojí na lyžích poprvé,  tak v pátek sjíždí už velkou sjezdovku. Pátek je totiž i den, kdy děti předvedou svým rodičům, co se za týden díky lyžařským instruktorům naučily.

Děti jsou pak odměněny za svoji odvahu a šikovnost medailí a diplomem. 

Lyžařský kurz na Monínci Lyžařský kurz na Monínci Lyžařský kurz na Monínci Lyžařský kurz na Monínci Lyžařský kurz na Monínci Lyžařský kurz na MonínciLyžařský kurz na Monínci Lyžařský kurz na Monínci Lyžařský kurz na Monínci Lyžařský kurz na Monínci


Za zvířátky u krmelce

26.1.2024 jsme po dopolední svačince vyrazili s dětmi do lesa ke krmelci. Děti dostaly od rodičů batůžky se svačinkou, ale hlavně s něčím dobrým pro zvířátka. Cesta nám rychle ubíhala, pozorovali jsem změny v přírodě, stromy, otisky zvířecích stop a dokonce, když jsme byli velmi tiše i zpět ptáčků. Do krmelce děti daly mrkve, jablíčka, seno a zrní. Znovu jsme se zopakovali, proč musíme zvířátkům v zimě pomáhat. Pak děti posvačily a šli jsme na oběd do mateřské školy.  

Za zvířátky u krmelce Za zvířátky u krmelce Za zvířátky u krmelce  


Poděkování

5.prosince 2023 svatý Mikuláš, anděl a čerti rohatí Želčí chodili, u každého domu se zastavili a něco dali i dostali. A protože sv. Mikuláš a anděl jsou v ráji a čert toho moc nepotřebuje, jen teplo a nějaký ten hadí ocásek nebo netopýra k snědku, tak se všichni rozhodli, že udělají dobrý skutek a peníze, které dostali věnují na dobrou věc. Je to sice proti čertovským zvyklostem, ale Mikuláš a anděl se také hodně přimlouvali a tak všichni společným rozhodnutím udělali radost dětem i učitelkám v MŠ Želeč. Jejich sponzorský peněžní dar využijeme na nákup dárků pro děti, které navštěvují naši mateřskou školu.

 Tak vám svatý Mikuláši, anděli a čertíci moc moc děkujeme a přejeme všem v nebi i v pekle a hlavně všem dobrým lidem tady na zemi hezké vánoční svátky a hodně zdraví.

Poděkování Poděkování Poděkování Poděkování 


Mikuláš, anděl a čert ve školce.

Letos nás ve školce navštívili Mikuláš, anděl a čertí babička, která hledala ztracená čerťata z pekelné školky. Čertíky nenašla, ale našla zvědavé oči našich dětí Děti předvedly čertí básničky a písničky a Mikuláš s čertem je pak obdarovali sladkou odměnou. A zlobílci? Ti přísahali na Mikulášovu berlu, že se polepší a už budou jenom hodní. Pro jistotu jsme vše zaznamenali do čertovské kroniky a na třídách pro jistotu zůstal  kontakt do pekla.

Mikuláš, anděl a čert ve školce. Mikuláš, anděl a čert ve školce. Mikuláš, anděl a čert ve školce. Mikuláš, anděl a čert ve školce.Mikuláš, anděl a čert ve školce.  Mikuláš, anděl a čert ve školce. Mikuláš, anděl a čert ve školce.


Předvánoční hudební ochutnávka

Advent nám ve školce začal hudebním setkáním s rodinou Novotných.  Thea se učí hrát na housle, Leontýnka na klavír a jejich táta na violoncello. Obě děvčata chodila do naší školky a dál nás navštěvují se svými hudebními vstupy. Tentokrát nám přišli zahrát vánoční koledy. Moc jim děkujeme a přejeme všem hodně dalších hudebních úspěchů.

Předvánoční hudební ochutnávka Předvánoční hudební ochutnávka Předvánoční hudební ochutnávka Předvánoční hudební ochutnávka


Čertovská pohádka - divadlo STUDNA

Ve středu 29. listopadu navštívili naši MŠ herci divadla STUDNA z Čertovskou pohádkou, ve které prohrál král duše celé vesnice. Dva kamarádi se snažili zachránit princeznu a krále z pekla a vyhrát i všechny dušičky, které král prohrál. Kovář Martin zachránil všech 100 dušiček nakonec i bez plnění úkolů. V pohádce bylo i hodně ponaučení a děti s napětím sledovaly, jak to vše dopadne. Jak to tak v pohádkách ale bývá, vše dobře dopadlo a Martin, princezna i král se z pekla dostali.

Děti si nakonec mohly všechny prohlédnout všechny loutky. Děkujeme za krásné loutkové představení.

Čertovská pohádka - divadlo STUDNA Čertovská pohádka - divadlo STUDNA Čertovská pohádka - divadlo STUDNA Čertovská pohádka - divadlo STUDNA Čertovská pohádka - divadlo STUDNA Čertovská pohádka - divadlo STUDNA Čertovská pohádka - divadlo STUDNA Čertovská pohádka - divadlo STUDNA


Vánoční dílničky 2023

27. a 28. listopadu splnil svůj slib včelař pan Dvořák a opět navštívil naši MŠ. Tentokrát si připravil činnosti pro rodiče a děti. Ti nejmenší mačkali vosk do ořechových skořápek, přidali knot a vyrobili plovoucí svíčky. 

Při odlévání svíček se museli zapojit i rodiče, protože formy se musí bezpečně zamotat gumičkami a knot přichytit kolíčkem. Poté se do forem vléval roztavený včelí vosk, forma se dala ven , aby vosk pořádně ztuhl a pak si děti vylouply svíčku. Ještě se musel zavoskovat koneček a hotovo.

Pan Dvořák nám prozradil, jak si propolisovou mast správně zhotovit a z teorie jsme šli i do praxe a mast jsme si vyrobili. Hlavně pro rodiče bylo připraveno povídání o výrobě propolisové masti, o včelařství a výrobě medoviny, která byla připravena na ochutnávku. Povídání i činnosti se všem líbili a už se těšíme na další setkání.

Děkujeme za krásné Vánoční dílničky pane Dvořáku, vůně včelího vosku nás provázela v jídelně ještě několik dní.

Vánoční dílničky 2023 Vánoční dílničky 2023 Vánoční dílničky 2023 Vánoční dílničky 2023 Vánoční dílničky 2023 Vánoční dílničky 2023 Vánoční dílničky 2023

Vánoční dílničky 2023Vánoční dílničky 2023 Vánoční dílničky 2023 Vánoční dílničky 2023 Vánoční dílničky 2023 Vánoční dílničky 2023 


Dopravní hřiště

V  listopadu oddělení Včeliček navštívilo dopravní hřiště v Táboře. Děti si vyzkoušely jízdu na odpichovadlech v simulované dopravní situaci, jízdu na kruhovým objezdu, přes železniční přejezd a učily se respektovat dopravní značky, semafor a pravidla silničního provozu. Nejdříve dělalo dětem potíže jezdit v pravém jízdním pruhu, nicméně po chvíli již jim vše šlo jako na drátkách. Vyučující děti chválili a na závěr děti dostaly řidičský průkaz a do školky obrazový materiál k dopravní výchově. Akce se nám všem líbila.

Dopravní hřiště Dopravní hřiště Dopravní hřiště Dopravní hřiště


Halloween a Dušičky

V týdnu od 30.10.2023 - 3.11.2023 jsme si s dětmi povídali o těchto dvou svátcích. V úterý jsme měli Halloweenskou párty a tak přidáváme několik fotografiismiley

Halloween a Dušičky  Halloween a Dušičky  Halloween a Dušičky  Halloween a Dušičky  Halloween a Dušičky  Halloween a Dušičky  Halloween a Dušičky  Halloween a Dušičky  Halloween a Dušičky  Halloween a Dušičky  Halloween a Dušičky  Halloween a Dušičky  Halloween a Dušičky


Sázení stromků

Ve středu 1.11.2023 jsem byli pozváni k  účasti na sázení tří ovocných stromků. Pan Josef Čaněk nám nejprve řekl něco o tom, jak správně sázet stromky, zopakovali jsem si části stromů a také to, proč jsou pro nás stromy důležité. Poté jsme se rozdělili do tří skupin a začali jsme sázet. Jabloň, hruška a švestka jsou již na svém místě a my se těšíme až budeme moci chodit stromky pozorovat v různých ročních obdobích. Celou dobu nám pomáhal a radil pan Josef Čaněk a tímto mu děkujeme za pozvání a za účasnou akci.

Děti a paní učitelky z MŠ 

Sázení stromků Sázení stromků Sázení stromků Sázení stromků  


Ukázka dravců

Ve čtvrtek 19.10.2023 jsme se spolu s dětmi ze základní školy zúčastnily akce, kterou si pro nás připravil pan Miroslav Vondruška, který se zabývá chovem dravých ptáků. Pan Vondruška nám ukázal sovu pálenou, výra afrického, káně harrisovo a orla skalního. Vyslechly jsme velice poutavé vyprávění o jednotlivých dravcích a sovy si děti mohly i pohladit. Asi v půlce akce se k nám přidal ještě jeden dravec z živé přírody, který vše sledoval z velké výšky, pan Vondruška nám prozradil, že se jedná o luňáka hnědého a tak jsme mohli pozorovat dravce, letícího vysoko na obloze.

Bylo to moc pěkné a i nejmenší děti vydržely poslouchat celou hodinu.   

Ukázka dravců Ukázka dravců Ukázka dravců Ukázka dravců Ukázka dravců


Výlet Motýlku a Včelek do Radimova

V úterý 17.10.2023 jsem se vydaly na podzimní velkou procházku do Radimova. Pozorovaly jsem změny v přírodě, sbíraly přírodniny a v Radimově pozorovaly pštrosy, ovečky a kravičky.

Děti se moc těšily na svačinku od rodičů, kterou si daly v Radimově a pak jsem se už indiánským během zamířily zpět do mateřské školky. Paní kuchařky, měly velkou radost z toho, jaký měly děti po velké vycházce apetit.


Teátr Pavla Šmída - Větrná pohádka

Ve středu 11.10.2023 jsme navštívili v sálu restaurace NA STARÉ krásné divadelní představení VĚTRNÁ POHÁDKA .

Pan Pavel Šmíd a jeho syn Filip nám zahráli pohádku od větrného mlýna. A o čem byla? Když jednou vítr ustane  a bezvětří dlouho trvá, vydají se do světa Ivánek a Věrka hledat krále větru. Průvodcem jim je kohout z korouhvičky. Děti se dozvěděly spoustu zajímavých věcí a samy se také pohádky zúčastnily, když měly napodobovat růžné druhy větru, nebo zpívaly písničky za doprovodu kytary a ukulele. Pohádka byla velice pěkná a dětem se moc líbila. Děkujeme paní Dáše Lanžhotské a obecnímu úřadu.

Teátr Pavla Šmída - Větrná pohádka  Teátr Pavla Šmída - Větrná pohádka  Teátr Pavla Šmída - Větrná pohádka  Teátr Pavla Šmída - Větrná pohádka


Divadlo KOS v září 2023

V novém školním roce 2023/2024 nás v polovině měsíce září navštívili herci z divadla KOS a pohádkou BUBULÍK MYSLIVCEM.

Děti se dozvvěděly, že i takové strašidlo může nakonec najít své místo ve světě lidí, tak jako každý z lidí najde své uplatnění podle svých schopností. Divadlo se nám všem llíbilo a těšíme se na další divadelní představení.

 

 


Kamnářské řemeslo

V pondělí 2.10.2023 v Želči a  16.10. v Hlavatcích nás navštívila v MŠ paní Zdeňka Prokopová a připravila pro děti krásné vyprávění o kamnářském řemesle. Paní Zdeňka je člověk v tomto oboru povolaný, neboť se svým manželem Jaroslavem kachlová kamna navrhují a staví.

Nejprve položila dětem několik otázek: Co nás zahřejě?Čím se topí v kamnech? Co musím mít kamna, aby topila? Atd.atd.
Poté nám ukázala pěkně od začátku, jak výroba kachlových kamen probíhá, jaké potřebují kamnáři nářadí, jak taková kachlová kamna vypadají, jaké existují glazury(barvy)kachlí. Pustili jsme si pohádku Pat a Mat (Jak se snažili postavit kamna) a celé povídání zakončila paní Zdeňka s dětmi písní Pec nám spadla z CD Mixle v pixle.

Moc děkujeme za úžasné povídání. Děti se dozvěděly spoustu nových a zajímavých věcí.

Další dny jsme také věnovaly kamnářskému řemeslu. Vymalovávaly jsem kachlová kamínka ze šamotových cihel, které nám také vyrobili Prokopovi. Dále jsme malovaly a tiskaly na kachle z papíru, ze kterých jsme si potom s dětmi postavily na nástěnkách kamna. Zpívaly jsem písničky Pec nám spadla, Kalamajka mik,mik mik.

Celý týden jsme si moc užily a ještě jednou moc děkujeme.  


Autorské čtení v MŠ Želeč

V pátek 17.3. navštívila MŠ v Želči paní Olga Rusnáková se svým autorským čtením.

Dětem představila svoji knihu Zachumlej se, pohádka začíná.

Četba byla doprovázena pohybem dětí a plněním různých úkolů. Program se všem dětem i dopělým moc líbíl.

A všichni se budeme těšit na další setkání.

Autorské čtení v MŠ Želeč    Autorské čtení v MŠ Želeč


Divadélko KOS v MŠ

Ve středu 9.11.2022 k nám přijely děti a paní učitelky z mateřské školy v Hlavatcích a to proto, že k nám zavítalo do naší mateřské školy v Želči zájezdové divadlo KOS z Českých Budějovic se svým představením Pan doktor Léčímrád. Představení trvalo 50minut a pan doktor poradil dětem i paní učitelkám, jak na různé dětské neduhy jako je brečení, žalování nebo nepořádek. V jeho ordinaci se navštívily děti s nemocemi jako je brečimcída, žalovnída, binecajda atd. Podrobnou prohlídkou a postupným léčení se těchto neduhů u dětí zbavil. Pohádka byla veselá, poučná a dětem se moc líbila.

Divadélko KOS Divadélko KOS


Podzimní tvoření v MŠ Želeč

Pomalými krůčky se začíná vkrádat do přírody podzim. Tažní ptáci nás opustili a odlétli do teplých krajin. Některá zvířata sbírají potravu na zimu, kterou prospí! Ale pro děti z MŠ je tohle všechno známkou toho, že začínáme sbírat žaludy, kaštany, bukvice, listy, kůru ze stromů, jeřabiny, šípky a kukuřici. Děti chtějí vědět PROČ? To je překvapení nejen pro děti, ale hlavně pro jejich rodiče.

18.října v 16 hodin se jídelna naplnila nejen přírodninami, ale i rodiči, babičkami a hlavně dětmi. Všichni dostali stejný úkol: Vyrobit z přírodnin cokoliv kreativního nebo využít a inspirovat se našimi předlohami. Úkol to nebyl jednoduchý, ale každý se snažil pracovat a vyrábět co nejlépe. Během chvíle se objevily zápichy, zvířátka, obrázky a plno zajímavých výrobků. Ke zlepšení nálady upekly paní kuchařky něco na zub a odpoledne rychle uteklo. Ještě uklidit jídelnu a na příští dílničce se těšíme NASHLEDANOU

Podzimní tvoření v MŠ Želeč Podzimní tvoření v MŠ Želeč Podzimní tvoření v MŠ Želeč

 


Další kurz "Děti do bruslí" úspěšně zakončen :-)

Další kurz "Děti do bruslí" úspěšně zakončen :-)


Nad MŠ létali draci

V úterý 23. října jsme v naší školce pouštěli draky. Na pomoc jsme si pozvali i rodiče. Počasí nám vyšlo jen tak tak, proto jsme náš program museli trochu zkrátit. I přes to byla akce vydařená...

A teď už se pomalu připravujeme na VÁNOČNÍ POSEZENÍ :-)

Nad MŠ létali draci Nad MŠ létali draci Nad MŠ létali draci

 


Dravci předvedli své umění

Ve středu 27.9.2018 k nám zavítala vzácná návštěva přímo z oblak - pánové sokolníci a jejich ,,mazlíčci´´. Dětem z MŠ i ze ZŠ se předvedl např. orel skalní, krkavec, ale i zástupci z řad sov - výr velký a sova pálená. Odvážným dětem i paním učitelkám ptáčci dosedli i na ruku. Všichni si odnesli skvělý zážitek.

Dravci předvedli své umění Dravci předvedli své umění Dravci předvedli své umění
     
Dravci předvedli své umění Dravci předvedli své umění Dravci předvedli své umění
     
Dravci předvedli své umění Dravci předvedli své umění Dravci předvedli své umění

 


Divadelní představení v MŠ

V úterý 3.10. se uskutečnila první společná akce MŠ Želeč a MŠ Hlavatce. Děti shlédly velmi pěkné představení loutkové pohádky ,,O princezně na hrášku" Divadla DOKOLA. Pohádka děti zaujala jak po stránce výpravy - pěkné loutky a scéna, tak i samotným dějem a doprovodem živé hudby.  

Divadelní představení v MŠ Divadelní představení v MŠ

 


Návštěva v ZOO

U příležitosti Dne dětí jsme letos pořádali 1.6. výlet do Zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou. Počasí nám přálo, a že se nám tam opravdu líbilo, můžete vidět na přiložených fotkách :-)

Návštěva v ZOO Hluboká Návštěva v ZOO Hluboká Návštěva v ZOO Hluboká
     
Návštěva v ZOO Hluboká Návštěva v ZOO Hluboká Návštěva v ZOO Hluboká
     
Návštěva v ZOO Hluboká Návštěva v ZOO Hluboká Návštěva v ZOO Hluboká

 


Kulturní akce v MŠ

Poslední 3 týdny byly v naší MŠ bohaté na kulturní akce.

 • V první z nich (22.2.) děti shlédly pěkné divadelní představení Čert a Káča. Pohádka o tom, kterak tancechtivá Káča vyhrála i nad čertem, se dětem líbila. Dobro zvítězilo nad zlem a tak to má být. Na závěr představení děti obdivovaly loutky, které jim loutkoherci nechali pohladit.
 • 6. 3. v KD vyslechly hudební představení Lubomíra Hrdličky ,,Jak se rodí kytara“. Známé lidové i pohádkové písničky za doprovodu kytary a zpěvu hudebníka i vlastního, děti velmi bavilo. Nadchla je i možnost tanečního projevu.
 • 9. 3. V MŠ pro jednotlivé třídy byl zařazen výchovný program organizace Cassiopeia z Českých Budějovic. Paní Velehradská měla pro děti připravený příběh o chlapci Ondrášovi, který se choval nevhodně k přírodě a co to mělo za následky. Všeho litoval a svůj vztah k přírodě napravil. Do celého příběhu byly aktivně zapojovány i děti a tak vhodnou formou poučeny o třídění odpadu a vytváření kladeného vztahu k životnímu prostředí.  

Pohádka "Veverka Zrzečka"

V úterý 14.2. děti z MŠ spolu s 1. třídou ZŠ shlédly v KD pohádku Veverka Zrzečka. Toto představení přijeli zahrát 2 herci z Mladé Boleslavi.

Celý program byl veden ve veselém tónu a do děje byly zapojovány i děti. Přestože představení trvalo skoro hodinu, dokázaly bez vyrušování pohádku sledovat i ti nejmenší a velice se všichni bavili. Pohádka však neměla pouze pobavit. Děti byly nenásilnou - zábavnou formou poučeny o tom, jak se chovat v lese a jak chránit životní prostředí. 


Dětský karneval v MŠ

Ve středu 15.2.2017 se v MŠ uskueční dětský karneval. Prosíme rodiče, aby připravili dětem masky. Akce se uskuteční během dopoledne.


Adventní čas v MŠ

Adventní čas v MŠ začal výzdobou budovy. Na otázku dětí ,,Proč to děláme" odpovídaly učitelky historií předvánočního období.

Jak vznikl adventní věnec, co znamenají barvy zelená a červená, co je vlastně doba adventní, jak se nazývají 4 adventní neděle, proč máme svátek sv. Ondřeje, sv. Barbory, sv. Lucie, sv. Mikuláše a příběh zrození Ježíška poznaly děti na divadelním představení 19.12. Betlémská hvězda.

Návštěva Mikuláše byla pro děti radostná, i když hodný čert poznal toho, kdo neposlouchá a ten dostal uhlí a bramboru. Všechny děti si odnášely domů malý balíček se sladkostmi.

8.12. od 15.30 hod se u ozdobeného a rozsvíceného stromečku sešli rodiče spolu s dětmi a učitelkami. Děti předvedly krátký program básní, písní a tanečků. Atmosféru dokreslily malé svícny, které si děti samy vyrobily.Na závěr jsme si všichni zazpívali koledy a popřáli vše nejlepší do nového roku 2017.

16.12. bylo pro děti připraveno divadelní představení, ale pro nemoc herců se nekonalo.  

Všechny děti se samozřejmě těší na Štědrý den. Abychom tento čas čekání dětem zpříjemnili, konala se malá štědrovečerní hostina v MŠ již 21.12. v dopoledních hodinách. Děti si donesly cukroví, připravily si sváteční stoly. Poslouchali a zpívali jsme společně koledy a ukazovali různé vánoční zvyky. Při vánoční diskotéce si všichni nejen zatancovali, ale i zahráli hry. Domů si odnesl každý pár drobných dárků vlastnoručně vyrobených.

Při dopoledních vycházkách se děti zastavily s přáníčky a krátkým programem v obchodech, na poště, ve škole, na obecním úřadě a v prodejně nábytku v obci.

Touto cestou bychom chtěli popřát všem hezké, příjemné svátky a šťastný nový rok 2017. Děti a učitelky MŠ.


Rozsvícení vánočního stromku v MŠ Želeč

Rozsvícení vánočního stromku v MŠZveme všechny rodiče na Vánoční zpívání u rozsvíceného stromečku, které se koná dne 8.12.2016 od 15:30.


Hudební představení v MŠ

Ve čtvrtek 24.11.2016 proběhne v MŠ hudební představení agentury Ahojky ,,CESTA DO POHÁDKY" - klaun Ála a jeho přítel, plyšový pes, děti zavedou do kouzelného světa pohádek. Přestavení začíná 8:30 v MŠ.


Společná akce rodičů a dětí v MŠ

Ve spolupráci s mysliveckým sdružením jsme pro děti a rodiče uspořádali 10.11. 2016 krátkou přednášku na téma ,,Les a zvířata v něm“. Akce se uskutečnila v KD a dětem byl srozumitelnou formou přiblížen význam lesa pro život a vysvětleno, kteří živočichové a rostliny se u nás v lese vyskytují.

Po této aktivitě si děti spolu s rodiči zahráli různé pohybové hry na téma zvířátka a myslivci. Za domácí úkol dostali děti nakreslit  obrázek les a život v něm. 

Společná akce rodičů a dětí v MŠ Společná akce rodičů a dětí v MŠ Společná akce rodičů a dětí v MŠ

 


"Já tě sním"

19. října v dopoledních hodinách mezi děti 3. třídy přijela lektorka z ekologického centra ,,CASSIOPEIA" Z Českých Budějovic. Ve svém programu ,,Já tě sním" seznamovala děti s potravinovými řetězci v přírodě. Postupně děti řešily úkoly u rybníka, na zahradě a v lese. Každé téma bylo zakončeno pohybovou hrou. Do činností byly zapojovány všechny děti. Na závěr si každý pohladil plyšového tchoře a řekl svůj nejlepší zážitek z programu, který byl pro děti zajímavý a poučný. Budeme se těšit na další návštěvu s novým programem.

"Já tě sním" "Já tě sním" "Já tě sním"
     
"Já tě sním" "Já tě sním"  

 


Už víme, jak třídit odpady!

Děti z MŠ měly příležitost se během přednášky o třídění odpadu dozvědět, proč je důležité třídit odpady, jaké jsou barvy popelnic a co do nich patří. Na závěr si každý mohl třídění vyzkoušet. 

Už víme, jak třídit odpady! Už víme, jak třídit odpady! Už víme, jak třídit odpady!
     
Už víme, jak třídit odpady! Už víme, jak třídit odpady! Už víme, jak třídit odpady!

 


Červen v MŠ - loučení se školním rokem

Na začátku měsíce jsme uskutečnili plánovaný výlet do „Pohádkové říše Fábula“ v Kamenici nad Lipou. Zde nás přivítal šašek a odvedl nás k audienci u královny. Dále jsme procházeli královským podzemím a navštívili jsme skřítka, ježibabu, vodníka a pekelné království. Cestou jsme hledali indicie, které nás dovedly k pokladu. Shlédli jsme zde i krátké divadelní představení a navštívili malou ZOO.  Poté jsme se vydali na zpáteční cestu. Výlet byl opravdu vydařený.

V tomto měsíci navštívili „školáci“ ZŠ a pod vedením své budoucí třídní učitelky se zúčastnili školního vyučování.

Podnikli jsme i několik polodenních vycházek. Jedna z nich byla na farmu do Obory. Paní Nováková nás farmou provedla a informovala o jejím chodu. Chlapce zaujaly hlavně stroje, děvčata zvířata.

Se školním rokem jsme se rozloučili společnou akcí s rodiči „Stezkou odvahy“. Děti si ve spolupráci s rodiči zhotovily indiánské čelenky, dýmky a šípy. U ohně si všichni za zvuků bubnů zatančili, zazpívali s kytarou. Po setmění se vydali na stezku odvahy a plnění indiánských úkolů. Po jejím splnění se unavení „indiáni“ uložili ke spánku do stanů, které si před akcí postavili. Rozloučili jsme se druhý den společnou snídaní a s přáním podobnou akci uspořádat i příští rok.


Lesní svět v MŠ

23.5.2016 navštívila MŠ Želeč paní Burianová s cílem seznámit děti se světem volně žijících zvířat v našem regionu. Zaujala už svým oblekem ,,myslivce" a troubením fanfáry na lesní roh. Dále si děti prohlédly některá vycpaná zvířata, obrázky, různá paroží a poslechly zvuky vábniček. Celý program děti plně zaujal a zanechal v nich mnoho dojmů.

Lesní svět v MŠ Lesní svět v MŠ Lesní svět v MŠ
     
Lesní svět v MŠ Lesní svět v MŠ  

 


Oslava Svátku matek

MŠ Želeč zve všechny rodiče a přátele na besídku pořádanou u příležitosti oslavy ,,Svátku matek“. Besídka se uskuteční v úterý 3.5.2016 od 15.45 hod v Kulturním domě v ŽelčiSraz dětí v 15.30 hod v KD.


Ukázka dravců v MŠ

Ve středu 13.4.2016 měly děti z naší MŠ možnost si zblízka prohlédnout a pohladit živé dravce (orla stepního, výra velkého a raroha). Pan P. W. z Litvínova děti přiměřenou formou informoval o způsobu lovu těchto dravců a na závěr ukázky práce s těmito dravci se s jedním z nich děti vyfotily. 

Ukázka dravců v MŠ Ukázka dravců v MŠ Ukázka dravců v MŠ
     
Ukázka dravců v MŠ Ukázka dravců v MŠ  

 


Loutkové divadlo v MŠ

V týdnu od 14. 3. –  18.3. jsme spolu s dětmi shlédli dvě divadelní představení. Pohádku ,,O Skřítku Kukovi“ spolu s dětmi z MŠ Hlavatce a pohádku ,,Časopis“ v KD se žáky ZŠ.

Obě představení byla loutková s jedním loutkohercem a měla velmi pěknou úroveň, děti plně zaujala.

Loutkové divadlo v MŠ Loutkové divadlo v MŠ

 


Úspěch ve výtvarné soutěži

Mateřská škola blahopřeje Rosťovi Zetochovi k úspěšné reprezentaci ve výtvarné soutěži ,,Děti na silnici". Jeho výtvarná práce byla zařazena mezi 20 nejlepších (ve věkové kategorii dětí do 6 let). Soutěž pořádal Dům dětí a mládeže Tábor spolu s Besipem. Nejúspěšnější účastníci byli odměněni věcnými cenami a diplomem. 


Klaunská pohádka v MŠ

23. února přijelo do naší MŠ divadlo u ENTÝKA s pohádkou Klaunské rošády. Klaun se svojí kamarádkou opičkou vyprávěl dětem příběh, do kterého zapojil všechny děti. Vyprávění bylo doplněno popletenými písničkami, které děti opravily a poté zazpívaly správně.

Hudební pohádka se líbila i dětem z MŠ Hlavatce, které přijely na divadlo do naší MŠ. 

Pohádka v MŠ Pohádka v MŠ Pohádka v MŠ

 


Masopustní úterý

Na masopustní úterý (9.2. 2016) jsme již druhým rokem navázali na staré tradice a uspořádali jsme v naší obci maškarní průvod. S písničkou jsme prošli obcí a za odměnu děti dostaly sladkost. Ve firmě Finesa nábytek jsme obdrželi  peněžní dar na zakoupení hraček. Děti byly z uskutečněné akce plné zážitků a dojmů. Druhý den vedly rozhovory o jednotlivých maskách a již se všichni těšíme na příští masopustní veselí.

Masopustní úterý Masopustní úterý

 


Návštěva Mikuláše a čerta v MŠ

4.12. k nám do MŠ v předstihu přišel Mikuláš v doprovodu čerta. Děti již nedočkavě čekaly. Přednesly mu společně básničku, zazpívaly písničky. Za odměnu dostaly sladkost a někteří i kousek uhlí.

Návštěva Mikuláše a čerta v MŠ Návštěva Mikuláše a čerta v MŠ Návštěva Mikuláše a čerta v MŠ

 


Nasvícení vánočního stromu v MŠ

Plánovanou akci – nasvícení vánočního stromu – nám letos narušilo počasí. Pro déšť jsme úvodní část – pohoštění, přednes a zpěv – přesunuli ke stromečku ve školní jídelně.

Poté si děti vyzvedly ve školce vlastnoručně vyrobenou vánoční ozdobu a s pomocí rodičů ji zavěsily na stromek před vchodem do MŠ. Ozdobený stromeček všichni požádali, aby se nasvítil a s chutí si u něho zazpívali koledu.

Nasvícení vánočního stromu v MŠ Nasvícení vánočního stromu v MŠ Nasvícení vánočního stromu v MŠ
     
Nasvícení vánočního stromu v MŠ Nasvícení vánočního stromu v MŠ Nasvícení vánočního stromu v MŠ

 


Výroba z přírodnin

Ve středu 21.10. v odpoledních hodinách jsme pořádali akci SPOLEČNÉ TVOŘENÍ. Účastníci si měli přinést libovolné přírodniny a z nich dle vlastní fantazie zhotovit nějaký výrobek. Přišlo méně účastníků, než na jiné akce, ale atmosféra i konečné výsledky prací byly velmi pěkné. Jsou vystaveny před vchodem do MŠ.

Výroba z přírodnin Výroba z přírodnin Výroba z přírodnin

 


Naučná stezka v MŠ - výchovný program organizovaný Záchrannou stanicí Votice

Naučná stezka - výchovný program organizovaný Záchranou stanicí Votice Naučná stezky - výchovný program organizovaný Záchranou stanicí Votice Naučná stezky - výchovný program organizovaný Záchranou stanicí Votice
     
Naučná stezky - výchovný program organizovaný Záchranou stanicí Votice Naučná stezky - výchovný program organizovaný Záchranou stanicí Votice Naučná stezky - výchovný program organizovaný Záchranou stanicí Votice

 


I do MŠ zavítaly čarodějnice :-)

Stejně jako na mnohá jiná místa, i děti v MŠ postihlo čarodějnické rejdění :-) Předškolní děti - VČELKY, nám nejprve vyzdobily školku krásnou čarodějnicí, kterou samy vyrobily a poté se v převleku vydaly do ulic obce.

,,Letí bába na koštěti, chce postrašit malé děti. Před komínem zabrzdila, dovnitř se však netrefila." 

Další akcí v minulém týdnu bylo pohádkové představení čarodějnice Háty. Písničkové pojetí nám krásně navedlo atmosféru čarodějnic. 

I do MŠ zavítaly čarodějnice I do MŠ zavítaly čarodějnice I do MŠ zavítaly čarodějnice
     
I do MŠ zavítaly čarodějnice I do MŠ zavítaly čarodějnice I do MŠ zavítaly čarodějnice

 


Mobilní dopravní hřiště

V pondělí 27.4. nám organizace BESIP postavila na parkovišti před místním ,,KD" mobilní dopravní hřiště a pan příslušník vojenské policie děti z MŠ seznámil s pravidly provozu, s bezpečností na silnici a s povinnou výbavou na kolo. Nejvíce však děti zaujalo policejní auto a jeho siréna :-)

Navštívili jsme mobilní dopravní hřiště Navštívili jsme mobilní dopravní hřiště Navštívili jsme mobilní dopravní hřiště

 


Plavecký výcvik dětí z MŠ

Děti z naší MŠ se účastní předplaveckého výcviku, který trvá 10 vyučovacích hodin. Podívejte se, jak jim to jde :-)

Plavecký výcvik dětí z MŠ Plavecký výcvik dětí z MŠ Plavecký výcvik dětí z MŠ
     
Plavecký výcvik dětí z MŠ Plavecký výcvik dětí z MŠ  

 


Dýňová slavnost

Společná akce rodičů a dětí, kterou jsme pořádali 8.10. pod názvem DÝŇOVÁ SLAVNOST, se vydařila. Bylo hezké počasí a tudíž se mohlo pracovat na školní zahradě. Rodiče z dýní vykrájeli zajímavé lampiony. Děti pomáhaly s vydlabáváním. Hotové lampiony jsme umístili na schodiště u školky a druhý den po ránu je rozsvítili.

Dýňová slavnost Dýňová slavnost Dýňová slavnost

 


Hudební vystoupení

8.10. měly děti z naší MŠ a děti z Hlavatec možnost se zúčastnit hudebního vystoupení "ČARODĚJNICE ELVÍRA". Tento program byl velmi kvalitně připraven a odborně veden. Žádné dítě nezůstalo pasivní. Všechny děti se s chutí zapojily do programu. Během vystoupení zazněly dětské písně (př. Skákal pes ........) i písně z filmových pohádek. Každý dostával sladkou odměnu. Na závěr čarodějnice Elvíra některé děti (kdo si to přál) pomalovala (na kočičku, čertíka......).

Hudební vystoupení Hudební vystoupení Hudební vystoupení

 


Poslední společná akce MŠ

Poslední společná akce (16.6.) s MŠ Hlavatce v tomto školním roce proběhla formou diskotéky pod názvem "Pohádková minishow". Děti si poslechly, zazpívaly a pohybově se vyžily při hře na elektronické varhany.

Poslední společná akce MŠ Poslední společná akce MŠ

 


Hudební nástroje v MŠ

9.6. se v naší MŠ konala předposlední společná akce tohoto školního roku s MŠ Hlavatce. Děti byly zábavou formou uváděny do světa hudby a seznamovány s hudebními nástroji i méně známými. Ocitly se v pohádce, kterou jim vyprávěl hudební nástroj - chrota a současně jim představoval další hudební nástroje (dechové a strunné). Hudebních nástrojů bylo bezmála čtyřicet. Děti si za doprovodu některých nástrojů zazpívaly, jiné jim dávaly hádanky. Na závěr programu si děti prohlédly nástroje z blízka, formou návštěvy v hudebninách.

Hudební nástroje v MŠ Hudební nástroje v MŠ

 


Návštěva Čapího hnízda

3.6. se brzo po ránu začaly scházet děti s batůžky na zádech, protože jsme se vypravili na výlet. Naším cílem se stala ekofarma Čapí hnízdo.  Na určené místo jsme dorazili včas. Nejdříve jsme se posilnili a poté podnikli dlouhou procházku po farmě v doprovodu paní průvodkyně, která nám zajímavým způsobem zprostředkovala informace o chodu farmy a zvířatech. Po shlédnutí farmy měly děti čas na volnou hru. Využily hrací park se zajímavými průlezkami.  Poté jsme se vydali na zpáteční cestu. Po chutném obědě, již v MŠ, děti uvítaly odpolední odpočinek.

Návštěva Čapího hnízda Návštěva Čapího hnízda
   
Návštěva Čapího hnízda Návštěva Čapího hnízda

 


Aktivity MŠ v květnu

 • 15.května se ráno mezi dveřmi objevily známé tváře dětí z Hlavatec. To bylo znamení pro naše děti, že bude v MŠ něco nového - nějaké představení. Do MŠ přijel zpěvák a hudebník z pražské agentury, který dával dětem hudební hádanky a zpíval písničky z pohádek. Děti jeho představení doprovázely tleskáním a zpěvem. Některé písničky pro ně byly neznámé, přesto se představení všem líbilo.
 • 16. května nejstarší děti z MŠ společně se školáky shlédly divadelní představení "Obrazy třicetileté války".  Výlet do naší historie byl dětmi nadšeně přijat. Velmi se jim líbila tehdejší zbroj a zejména chlapci nespustili z četných postav v dobovém oblečení a s vojenskými zbraněmi oči. Někteří měli to štěstí, že si i některé postavy zahráli. Budeme se těšit na další podobné akce.
 • 21.května byl ukončen kurz plavání. V tomto roce byly všechny děti šikovné a na "mokrém vysvědčení " byly samé jedničky. Dokonce několika dětem bylo nabídnuto účastnit se intenzivnější výuky v programu plavecké školy.

Co se událo v MŠ v dubnu

Co se událo v MŠ v dubnu Co se událo v MŠ v dubnu Co se událo v MŠ v dubnu
     
Co se událo v MŠ v dubnu Co se událo v MŠ v dubnu Co se událo v MŠ v dubnu

 

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
Duben v MŠ.doc 25.6 Kb

Co se událo v březnu v MŠ?

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
Březnové akce.doc Co se událo v březnu v MŠ? 466.4 Kb

Únorové aktivity v MŠ

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
Únor v MŠ.doc Únorové aktivity v MŠ 12085.8 Kb

Předvánoční čas v MŠ

Doba adventní u nás v mateřské škole je plná událostí. Začala trháním barborek, společným zdobením stromečku, výzdobou tříd a dalších prostor školy, nácvikem představení na předvánoční posezení s rodiči.

Důležitou událostí se ukázala návštěva Mikuláše, anděla i čerta. Děti měly sice trochu obavy, ale zvládly nastalou situaci velice dobře. Mnohé překonaly strach a došly si sáhnout i na čerta. Hned následující týden po Mikulášské se konalo předvánoční posezení. Proběhlo ve dvou částech. V první děti předvedly rodičům pásmo "život na vesnici v minulých časech". Mladší děti formou písní a říkadel předváděly řemesla na vesnici a starší děti pomocí koled zahrály živý betlém.

Poslední týden před vánocemi bude ve znamení koled, vánočních zvyků a povídáním o vánocích.
 


Pohádka v MŠ

V tomto týdnu se uskutečnila první společná akce celé MŠ tohoto školního roku. Navštívila nás paní Pokorová s pohádkou Borůvkové panenky. Starší děvčata se s chutí zapojila do hraní děje a ostatní děti pohádka tak zaujala, že nevnímaly nic jiného kolem sebe. Proto jsme paní Pokorovou opět pozvali, aby přijela s další pohádkou v únoru.


Poslední měsíc v MŠ ve školním roce 2012/13

Přestože je červen (poslední  měsíc v tomto školním roce), je bohatý na činnosti.

 • Děti oslavily Mezinárodní den dětí  - vyrobily si dalekohledy a sledovaly dění po světě (v jiných krajích) se slovním doprovodem pí učitelky.
 • 4. 6. se vydaly na společný výlet. Tentokrát navštívily Houbový park – Ráj skřítků v Roseči u Jindřichova Hradce. Zaujaly je různé postavičky rozmístěné v zahradních zákoutích, tak i muzeum fosilií. Dostatečně se vyřádily při plnění úkolů na jednotlivých stanovištích a velikou radost měly z výroby dárku pro blízkou osobu. Shlédly velmi zajímavý a poučný film o dinosaurech a na závěr formou tomboly dostaly drobné dárky.
 • 12. 6. předvedli předškoláci rodičům (na ukázkové hodině) jak jsou připraveni na školu.
 • 19. 6. se oficielně rozloučili se současnými mladšími kamarády a zašly si do KD na zmrzlinový pohár.
 • Spolu se ZŠ jsme se zúčastnili výchovného programu „Dravci“.  Děti měly možnost z blízka vidět živé dravce našich krajů i některé z ciziny. Třída Včeliček a starší děti z Broučků se vydaly 18. 6. na delší vycházku - na Kozí Hrádek. Zde si prohlédly zříceninu, udělaly si táborák, opekly vuřty a pohrály si. Nejmladší děti si udělaly táborák s opékáním ve školce na zahradě.

Loučení s MŠ

Starší děti se pomalu loučí s Mateřskou školou a  v těchto dnech ještě podnikají společné akce. Dokončily plavecký výcvik, předvedly rodičům co se naučily v zájmovém kroužku angličtiny a navštívily ZŠ, aby se seznámily s prostředím, které je očekává.
 

Loučení s MŠ Loučení s MŠ

 


Plánované aktivity MŠ - červen 2013

 • 4.6. - Výlet – Houbový Park Roseč – Ráj Skřítků
  • Park - Interaktivní pohádková a dinosauří stezka s úkoly
  • Muzeum fosilií – expozice zajímavých nálezů živočichů
  • Výtvarná dílna
  • Film – o dinosaurech 
  • Vstupné: 100.-Kč – vybíráme ve třídě, jízdné bude hrazeno z fondu, odjezd z MŠ v 7:00 hod. 
 • 12.6. - Ukázková hodina předškoláků ve třídě Včeliček
  • Čas: 15.30 hod, ukázka připravenosti na školní docházku
 • 10.6. - Delší dopolední vycházka – s překvapením
 • 25.6. - Rozloučení se školáky – během dopoledního vyučování                                               
   

Duben v MŠ

Duben v MŠMěsíc duben je u nás v MŠ ve znamení pilné činnosti.

3.4. proběhl zápis do MŠ na šk.r. 2013 -14 a současně den otevřených dveří. Na příští rok bylo zapsáno a prohlédlo své budoucí působiště 19 žáků.

4.4. jsme si spolu s paní Pokorovou zahráli na indiány a druhý den v Kulturním domě  shlédli pohádku "Perníková chaloupka".

V tomto měsíci, který je věnován boji za ochranu životního prostředí, uspořádal pan Novák (pro starší děti) přednášku na téma "třídění komunálního odpadu".

V následujícím týdnu jsme podnikli výlet do divadla v Táboře na pohádku "Ferda mravenec". Toto představení mělo u dětí veliký úspěch.

Také jsme využili Den otevřených dveří a vypravili jsme se do Soběslavi prohlédnout si prostory knihovny, Hlásky a hradního sklepení, které je pro veřejnost otevřeno pouze jednou v roce. 

Každodenní činnosti se nesou v duchu jara.
 


Mateřská škola s pohádkou

V týdnu po Velikonocích proběhlo v naší MŠ mnoho akcí. Ve středu se uskutečnil zápis dětí do MŠ na příští školní rok. Zároveň si rodiče i děti mohli prohlédnout prostory školy a zúčastnit se her spolu s budoucími kamarády. Ve čtvrtek nás navštívila pí Pokorová s  Indiánskou pohádkou - děti si s chutí zahrály na indiány a v pátek spolu se ZŠ Želeč a MŠ Hlavatce jsme shlédli (v Kulturním domě) překrásné představení divadla Duha - pohádku Červená karkulka.
 


Akce v MŠ v květnu a červnu 2024

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
akce-v-kvetnu-a-cervnu-2024.docx 46.1 Kb